azazazazazazMłodość, spełnienie, świetny humor, imponujący wygląd, zadowolenie i radość z życia. Niestety często w tym momencie następuje to co podejrzewałyśmy od jakiegoś czasu, zdarza się też że jesteśmy zaskoczone. Trudno czasami się z tym pogodzić. Ze zdradą!

Zdrada własnego organizmu który nagle wymyka się spod kontroli jest odbierana przez kobiety z ogromnym niepokojem. Pierwsze zmarszczki wywołują poczucie porażki – „przecież tak się starałam”. Niestety nie mam dobrych wieści, zmarszczki tworzą się przez cale życie, na szczęście gdy skóra jest młoda są po prostu niewidoczne. Ale nie tylko o zmarszczki tu chodzi. Na pewno niezbyt pocieszające jest także to że kobiety starzeją się szybciej niż mężczyźni.
Proces starzenia się mamy zapisany w genach. Jednak styl życia może znacznie przyspieszyć lub opóźnić te zmiany. Powyższe zostało udowodnione przeprowadzonymi obserwacjami wśród bliźniaków. A zatem pierwsza dobra wiadomość, możemy walczyć!
Skóra zaczyna się starzeć już w wieku 20 lat. Nasza walka zaczyna się już wtedy. Z czasem obniża się poziom hormonów mających wpływ m.in. na regeneracje komórek. Jednak głównymi sprawcami przyspieszonego starzenia się są wolne rodniki – niszczycielskie cząsteczki powstające pod wpływem promieni UV, spalin, dymu papierosowego, stresu. Powodują uszkodzenia w strukturze białek i lipidów, a także włókien kolagenu i elastyny. Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość – w ślad za tym zmniejsza się elastyczność i pojawiają drobne zmarszczki, najszybciej w okolicach oczu i ust. Stopniowo skóra staje się coraz cieńsza, za to warstwa rogowa naskórka coraz grubsza i szorstka. Zaburzeniu ulega wydzielanie melaniny i pojawiają się plamy pigmentacyjne, zmienia się krążenie we włośniczkach, co prowadzi do kruchości naczyń włosowatych. Włókna elastynowe i kolagenowe ulęgają degradacji i stopniowemu zanikowi, spada aktywność gruczołów łojowych i potowych, a to pogłębia suchość skóry i przysparza głębokich zmarszczek.
Po pierwsze, nie czekajmy do czterdziestki kiedy ujawniają się mocno widoczne oznaki. Naprawdę możemy zrobić wiele już wcześniej. O wyglądzie i kondycji skóry decyduje codzienna pielęgnacja, możesz zatem znacznie dłużej cieszyć się gładką skórą. Twoją bronią są dieta, higiena, styl życia, zabiegi kosmetyczne i kosmetyki. Odpowiednie kosmetyki! Czytałam pracę badawczą na temat obecnie ogólnie dostępnych kremów – w związku z tym proszę poradźcie się przed zakupem kosmetologa. Dobry, naprawdę dobry, a nie tylko dobrze reklamowany krem może zapewnić skórze to, czego na danych etapie życia najbardziej jej potrzeba, wyrównać braki tych składników, których produkcja z wiekiem maleje, albo dostarczać substancji pobudzających ich wytwarzanie i w ten sposób spowolnić pojawienie się zmarszczek lub zmniejszyć te już istniejące.
Porozmawiajcie ze swoim kosmetologiem na temat odpowiednich zabiegów dostosowanych specjalnie dla Was, na temat antyoksydantów, odpowiednich kosmetyków, na temat możliwości walki i wsparcia dostosowanego do Waszego wieku i zmian. Naprawdę bruzdy na szyi, opadające policzki, worki pod oczami, zmarszczki, przebarwienia itd. to poważni wrogowie. Wojnę na pewno przegramy, czas jest nieubłagany, ale jak dużo wygranych pięknych bitew przed nami to zależy już tylko od nas. Nie dajmy się zdradzać już przy czterdziestce!
Zapraszam niebawem, będzie o seksie.